Lubimy perfumy, bo odzwierciedlają nasz charakter oraz sprawiają, że czujemy się silne i pewne siebie. Nic w tym dziwnego, gdyż zmysł węchu towarzyszy nam już od narodzin i to właśnie on sprawia, że niektóre zapachy przywołują nam wspomnienia z dzieciństwa lub ważnych chwil w życiu.

Powąchaj i zapamiętaj

Każdy z nas reaguje w określony sposób na niektóre zapachy. Niektóre sprawiają, że przypominają się nam przyjemne chwile z życia, inne przywołują pamięć o bliskiej osobie. Dzieje się tak za sprawą hipokampu, który jest odpowiedzialny za wspomnienia i m.in. za pamięć relacyjną. Czując dany zapach, zmysł węchu pobudza neurony, które wysyłają odpowiednie sygnały do tej samej części mózgu, co poprzednio. W ten sposób, w ułamku sekund przypominamy sobie nawet o wydarzeniach, które miały miejsce wiele lat temu. To wszystko ma również znaczenie przy wyborze perfum. Szykując się na romantyczną kolację, podświadomie wybieramy tajemnicze i głębokie zapachy, które kojarzą nam się z namiętnością, natomiast przy wycieczce rowerowej sięgamy po lekki, orzeźwiający zapach, który kojarzy nam się z wiosenną radością.

Perfumeria marzeń

Czym zatem powinna charakteryzować się dobra perfumeria taka jak np. Perfumesco? Przede wszystkim wyborem. Każdy z nas jest inny i takie same zapachy mogą działać na nas w zupełnie różny sposób, dlatego tak ważny jest asortyment, który pozwoli nam znaleźć ?swój zapach?. Dodatkowo, warto wiedzieć, jaki rodzaj perfum najczęściej wybieramy. Wyróżnia się następujące rodzaje:

  • mgiełka do ciała;

  • woda kolońska;

  • woda toaletowa;

  • woda perfumowana;

  • perfumy;

  • ekstrakt z perfum.

Do najczęściej spotykanych należy woda toaletowa i perfumowana, dlatego to właśnie między nimi najczęściej dokonujemy wyboru. I choć składniki są takie same, różnią się one stężeniem substancji zapachowych, a co za tym idzie – ceną. Dlatego np. zapachy Salvador Dali (perfumy, które skradły wiele kobiecych serc), mogą być dostępne w dwóch różnych cenach za tę samą pojemność.